اینله و انله دندان

سلامت دندان

فرایندهای ترمیمی هستند که برای درمان دندان های پوسیده، شکسته یا خرد شده انجام می شوند. وقتی سطح آسیب دندان آنقدر شدید نباشد که به نصب تاج احتیاج پیدا کنید، دندانپزشک اینله و انله را به شما توصیه می کند.این کار باعث می شود دندانپزشک مقدار بیشتری از ساختار طبیعی دندان را حفظ کند.
اینله دندان
اینله دندان از موادی مانند سرامیک (پروسلین) یا کامپوزیت دندان که به رنگ طبیعی دندان هستند ساخته می شود. بعضی وقت ها دندان های پر شده ظاهر خوبی ندارند یا اینکه درست پر نشده‌اند. در اینطور مواقع دکتر می تواند از مواد اینله برای پر کردن سوراخ دندان استفاده کند و ظاهری زیبا به آن بدهد. این کار با فرایند باندینگ یا چسباندن مواد به دندان انجام می شود. باندینگ هم دندان را محکم می کند و باعث می شود اینله از دندان جدا نشود.
انله دندان
انله دندان هم مانند اینله فرایندی است که برای پر کردن سوراخ دندان انجام می شود؛ با این تفاوت که تا سطح رویی دندان (که با آن غذا را می جویم) هم ادامه می یابد و درواقع برجستگی های روی دندان را هم شکل می دهد. در گذشته انله فقط از طلا ساخته می شد اما امروزه بیماران دوست دارند انله هم مانند اینله به رنگ طبیعی دندان باشد. اگر انله را از سرامیک بسازیم، برای چسباندن آن به دندان باید از فرایند باندینگ استفاده کنیم. باندینگ هم دندان را محکم تر می کند و هم باعث می شود آنله از دندان جدا نشود.
انله یا (Onlays) یک نسخه بزرگتر از اینله است که در آن بخش اعظم دندان های آسیاب دچار فرسایش و پوسیدگی شده است. همانطور که میدانید دندان های آسیاب ۴ برآمدگی جانبی دارند و زمانی که بیش از دو برآمدگی دچار آسیب شوند ما به جای مواد پر کننده معمولی از انله دندان برای ترمیم استفاده میکنیم. بنابریان تفاوت اینله و انله دندان در واقع میزان پوشش و حمایت آن ها از دندان های آسیب دیده است. اگر آسیب کم باشد و تنها دو برجستگی از دندان پشتی حفره ایجاد شده باشد ما از اینله و اگر زیاد و بیش از دو عدد باشد از انله  دندان استفادده میکنیم.

برای مطالعه نسخه اصلی این مصاحبه برروی دکمه زیر کلیک کنید. برای مطالعه نسخه اصلی این مصاحبه برروی دکمه زیر کلیک کنید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست